Duhovna misel za 4. nedeljo med letom

»Bojevali se bodo proti tebi, pa te ne bodo premagali, ker sem jaz s teboj« (Jer 1,19)

2016-05

http://voncio83.blogspot.si/2010_01_17_archive.html

»ALI NI TO JOŽEFOV SIN?« (Lk 4,22)

Ko je Jezus prvič javno nastopil v nazareški shodnici, je bil že takoj deležen predsodkov s strani tistih, ki so ga poslušali. To se najbolj izraža v besedah: »Ali ni to Jožefov sin?« Jožef je bil namreč po poklicu tesar, ta poklic pa je bil v tedanji družbeni miselnosti eden izmed manj pomembnih poklicev, ki so ga navadno opravljali neizobraženi ljudje. Po vsej verjetnosti se je tudi Jezus izučil za ta poklic, zato je bil v očeh tistih, ki so bili učeni v teoloških znanostih, deležen mnogih predsodkov. Od tedaj pa do danes se človekova miselnost ni kaj dosti spremenila. Za človeka je še vedno pomembno, kakšen ima izhodiščni položaj v družbi. Če je nekdo otrok od nekega pomembneža, si bo veliko lažje ustvaril kariero, kot pa nekdo, ki prihaja iz t. i. nižjih slojev. Tudi v življenju Cerkve je podobno. Če ima npr. papež nagovor, ga ljudje poslušajo z veliko večjo zbranostjo, kot pa, če bi podobno povedal npr. vaški kaplan. Ustvarjanje miselnih razlik je velika krivica za ljudi, ki jim dajemo različne zunanje etikete. To je v popolnem nasprotju s krščansko miselnostjo, ki ima za izhodišče dejstvo, da smo pred Bogom vsi enaki. Premislimo ali tudi mi ne ustvarjamo krivice z osebnimi in neutemeljenimi predsodki.