Duhovna misel za cvetno nedeljo

»Če sem torej jaz, Gospod in Učitelj, vam umil noge, ste tudi vi dolžni drug drugemu umivati noge.« Jn 13, 14)
2013_13

KO SE BOŠ SPREOBRNIL, UTRDI SVOJE BRATE (Lk 22, 32)

Za Jezusa je bila noč iz velikega četrtka na veliki petek najtežja v njegovem življenju. Vedel je, da ga to noč in naslednji dan čaka strahotno ponižanje, ki se bo končalo z njegovo smrtjo na križu. Kljub temu pa je v tej noči, v prvi daritvi svete evharistije, svojim učencem pod podobo kruha in vina daroval samega sebe. Učence je postavil za duhovnike, da bi v njegovem imenu oznanjali evangelij in v njegov spomin pri vsaki sveti maši obhajali spomin Gospodove večerje, kjer se Jezus daruje za nas na popolnoma enak način kot pri zadnji večerji s svojimi učenci. Jezus se tudi v najtemnejši noči svojega življenja zaveda, da ga bodo njegovi učenci, na čelu s prvakom apostolov Petrom, zapustili. Zato ga že pri zadnji večerji opogumlja, da naj takrat, ko se bo spreobrnil, svoje brate utrdi v veri. Jezusovo naročilo Petru velja tudi za nas. Če želimo verodostojno oznanjati evangelij, moramo najprej poskrbeti za lastno spreobrnjenje. To pa je tudi temeljni namen postnega časa, saj smo pri obredu pepeljenja na pepelnico poslušali duhovnikove besede: »Spreobrni se in veruj evangeliju«. Ali smo v postnem času utrdili svojo vero?