Duhovna misel za nedeljo Gospodovega razglašenja

GOSPODOVO RAZGLAŠENJE
Danes obhajamo pomenljiv praznik svetih treh kraljev, ki je eden izmed praznikov iz božičnega sklopa. Praznik najbolj poznamo po tem, da so takrat prišli trije kralji k novorojenemu Jezusu in prinesli vsak po eno darilo. V spomin na ta dogodek ta dan v jaslice postavimo tri kralje: Gašperja, Miha in Boltežarja. Ponekod, tudi pri nas, imenujemo ta praznik tretji božič, večer pred njim pa tretji sveti večer. Zato je na ta dan in njegov predvečer veliko šeg in verovanj. Kristjani ob mraku zopet poškropijo in pokadijo s kadilom svoje domove. Samo poimenovanje dneva pravzaprav ni točno, saj Cerkev ne slavi treh kraljev, ampak Gospodovo razglašenje ali epifanijo, ki pomeni pojaviti, prikazati se. V epifaniji so zajeti zlasti trije dogodki, ki so, vsak pa svoje “razglasili” Kristusovo božanstvo: poklonitev modrih z Vzhoda, Jezusov krst v Jordanu in svatba v Kani. V Evangeliju po Mateju, nič ne piše o kakšnih kraljih. Matej jih imenuje modri (magoi). Beseda namiguje na prebivalce Iranske visoke planote.