Duhovna misel za posvetitev lateranske bazilike

»Podrite ta tempelj in v treh dneh ga bom postavil.« (Jn 2,19)

2014_46

http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/11.03.2012-70

»ALI NE VESTE, DA STE BOŽJI TEMPELJ?« (1 Kor 3,16)

V bogoslužnem koledarju je danes praznik posvetitve lateranske bazilike v Rimu, ki velja za prvotno in pravo papeževo stolnico. Cesar Konstantin je papežu Melkijadu podaril lateransko palačo v Rimu, ki je postala sedež papežev. Papeži so vse do začetka 14. stoletja, ko so se za nekaj desetletij naselili v francoskem mestu Avignon, bivali ob lateranski baziliki. V Vatikanu so se naselili šele po vrnitvi iz Avignona, leta 1376. Bistvenega pomena pa je, da smo tisti, ki se zbiramo v cerkvah, pripravljeni za Božje delovanje v nas. Bolj kot mogočni zidovi, so pomembna naš srca, ki pa so zaradi nagnjenosti h grehu večkrat otopela. Jezus je otopelost src takratnih verskih veljakov dobesedno bičal, saj je tiste, ki so zlorabljali posvečeni prostor za trgovanje, z bičem izgnal iz templja. To dejanje je lahko v premislek tudi nam, da bi se vedno zavedali, da so Božja svetišča namenjena izključno za Gospodovo daritev in za to, da se tudi Božje ljudstvo daruje Gospodu in ga hkrati slavi za Njegovo darovanje za naše odrešenje. Danes poleg zunanje župnijske slovesnosti obhajamo tudi zahvalno nedeljo. Zato je lahko današnja nedelja spodbuda, da bi se Gospodu zahvaljevali vse dni do konca našega življenja.