FRANČIŠEK SALEŠKI (1567–1622); 24. januar

FRANČIŠEK SALEŠKI (1567–1622), god: 24. januar

Rodil se je v Savoji kot prvorojenec plemiške družine. Pri krstu so mu dali ime Frančišek Bonaventura. Oče je bil iz rodu, ki je imelo svoj dom na gradu Sales, zato je dobil priimek Salesius, po naše Saleški. Na njegovo življenjsko pot so odločilno vplivala leta študija v Parizu. Nabral si je odlične izobrazbe, notranje je dozorel, napredoval v duhovnem življenju, poleg tega pa si je pridobil prijateljev in znancev, ki so bili kasneje vodilni v francoskem javnem življenju. Iz Pariza je šel v Padovo, kjer je napravil doktorat iz prava. Frančišek je leta 1593 prejel mašniško posvečenje in kmalu zatem nastopil kot odličen pridigar in zelo iskan spovednik. Ženevski škof je želel pripeljati nazaj v naročje katoliške Cerkve tiste dele svoje škofije, ki so se oprijeli kalvinskega nauka. Tja sta šla misijonarit Frančišek in njegov bratranec Ludovik. V katoliško Cerkev se je vrnilo 70.000 ljudi. Na pobudo ženevskega škofa je postal najprej njegov pomočnik, potem pa redni ženevski škof. Pisal je tudi duhovne spise, od katerih je najbolj znana Filoteja. V njej je pisal, da se prava pobožnost uresničuje v vsakdanjem življenju.