Ivana Orleanska; 30. maj

Ivana Orleanska, (1412–1431), god: 30. maj

Ivana je vztrajno trdila, da jo je v pomoč domovini poklical Bog in da se je pokoravala zgolj njegovi volji. Drugi pa so ji spodbijali njeno versko poslanstvo, jo razglasili za čarovnico in obsodili na smrt na grmadi. Že petindvajset let po njeni smrti je Cerkev uradno ugotovila, da so njeni sodniki nastopali krivično, s političnimi cilji. Cerkev je priznala veličino njene žrtve in jo postavila vsem vernikom za zgled. Že s trinajstimi leti je zaslišala Božji glas, ki jo je opominjal k zglednejšemu življenju in pogostem obisku cerkve. 6. marca 1429 se je pojavila na francoskem dvoru in omahljivemu kralju Karlu VII. dejala, da jo Nebeški kralj pošilja, da osvobodi Orleans izpod Angležev. Mesec dni kasneje je Ivana pregnala Angleže in osvobodila vso srednjo in vzhodno Francijo. Leta 1430 je padla v roke Angležev, kjer so ji sodili pod vodstvom škofa Petra Cauchona. Kljub temu, da ni bilo niti najmanjše podlage za obsodbo so jo zaradi krivoverstva in čarovništva obsodili na smrt na Grmadi.