JANEZ BOSKO; 31. januar

JANEZ BOSKO (1815–1888), god: 31. januar

Rodil se je v vasici Becchi, blizu Torina. V nežnih letih je izgubil očeta in izkušnja trda mladosti je pripomogla, da je imel izreden posluh za probleme zapuščene mladine. Ko je končal gimnazijo, se je odločil za duhovniški poklic. Bogoslovje je študiral v mestu Chieri in bil leta 1841 posvečen v duhovnika. Po novi maši se je tri leta izpopolnjeval na pastoralnem institutu v Torinu. V teh letih je obiskoval torinske zapore, kjer je našel tudi številne mlade ljudi, ki so prišli v mesto, pa niso dobili dela in so se preživljali z manjšimi tatvinami. Don Bosko se je zavzel zanje in je zanje začel ustanavljati domove, imenovane oratoriji, kjer jim je pomagal, da so se izučili kakšnega poklica, obenem pa jih je tudi versko vzgajal. Za službo revni mladini je leta 1859 ustanovil redovno družbo, ki je po nebeškem zavetniku sv. Frančišku Saleškemu, dobila ime salezijanci. S sodelovanjem sv. Marije Mazzarello je leta 1872 osnoval še žensko vejo salezijanske družbe, Hčere Marije Pomočnice. V Slovenijo so salezijanci prišli leta 1901 in se naselili na Rakovniku, v Ljubljani.