JANEZ OD BOGA, (1495 – 1550), god: 8. marec

Svetnik tedna: JANEZ OD BOGA, (1495 – 1550), god: 8. marec

Janez od Boga si je zaslužil svetništvo s tem, da je brisal solze množici ubogih, bolnih in zapuščenih. Zamisel, da bi lajšal trpljenje bolnikom, se mu je porodila, ko je videl, kako v bolnišnicah nečloveško ravnajo z bolniki. Odločil se je, da bo sam ustanovil bolnišnico, kjer bodo bolnikom stregli z ljubeznijo. Zamisel je začel kmalu uresničevati. Najprej so se iz njega norčevali, kmalu pa so se ljudje prepričali o njegovi junaški ljubezni, kakršne so zmožni samo tisti, ki jih podpira Bog. Delo za bližnjega in sveto življenje sta Janezu dala mnogo prijateljev. Janez je lahko zgradil novo bolnišnico in ustanovil društvo svetnih ljudi za strežbo bolnikov, ki se je kasneje razvilo v red usmiljenih bratov.