Janez Perboyre; 11. september

Janez Perboyre, (1802 – 1840), god: 11. september

Po maturi se je Janez odločil, da bo šel za misijonarja na Kitajsko, zato je tudi on vstopil k lazaristom. Po mašniškem posvečenju je postal profesor dogmatike v bogoslovju Saint Flour. Predstojniki so mu tako zaupali, da so ga že naslednje leto imenovali za rektorja malega semenišča. S skupino mladih lazaristov in svetnih duhovnikov je osnoval ekipo, ki je mladino potegnila za sabo. Še vedno pa se je navduševal za misijon na Kitajskem. Janez je šel tja leta 1844. Za dalj časa se je ustavil v portugalski koloniji Macao, kjer se je učil kitajščine. Decembra 1835 se je končno po morju odpravil na Kitajsko, kjer so mu določili misijon v pokrajini Hupe. V januarju 1838 je bil Perboyre imenovan za misijonarja s sedežem v Čajuenkovu v pokrajini Hupe, kjer je bilo okoli 2000 kristjanov. Znal je najti posrečene pastoralne pobude in k delu pritegniti tudi laike. Ti so ob nedeljah in prazničnih popoldnevih razlagali od misijonarja nakazano snov v obliki pogovora. Kitajski oblastniki so ga 15. septembra 1839 zaprli ter ga na razne načine mučili. Ni hotel poteptati križa, kar bi bilo znamenje odpada od krščanske vere, zato je bil obsojen na smrt.