JANUARIJ; 19. september

JANUARIJ, (+ 304), god: 19. september

Ob izbruhih ognjenika Vezuv so Neapeljčani v procesiji nosili ostanke sv. Januarija in bili prepričani, da so na njegovo priprošnjo rešeni vsega hudega. Še danes se vsako leto na njegov praznik zberejo v stolnici, molijo in pojejo. Na glavni oltar prinesejo Januarijevo glavo, shranjeno v dragoceni skrinjici ter monštranco z dvema stekleničkama njegove krvi. Temnikasta strjena kri postane za nekaj časa tekoča, nato pa se spet strdi. Januarij se je najverjetneje rodil v Neaplju sredi tretjega stoletja v ugledni družini. Postal je duhovnik in kmalu tudi škof v mestu Benevent severovzhodno od Neaplja. Med Dioklecijanovim preganjanjem so zaprli njegovega prijatelja sv. Sozija ter druga dva diakona in nekaj kristjanov. Januarij se je odpravil v Neapelj, kjer mu je uspelo skrivaj priti v ječo, da je tam zaprte kristjane tolažil in spodbujal k srčnosti. Ob nekem takem obisku so ga prijeli in peljali pred cesarskega namestnika Timoteja. Ker ga ta ni mogel pripraviti do tega, da bi zatajil vero, ga je dal grozovito mučiti. Po mučenju ga je dal, skupaj z drugimi kristjani,  obglaviti.