KATARINA ŠVEDSKA, god: 24. marec

KATARINA ŠVEDSKA, god: 24. marec

Tudi danes drži, kar je pred več kot sedemdesetimi leti zapisal Jernej Pavlin na začetku svoje pripovedi o današnji godovnjakinji: »Kakšni bodo otroci, je največ odvisno od vzgoje v domači hiši.« Pristavlja še: »Sveti starši imajo včasih tudi svete otroke.« V mislih ima Brigito Švedsko, mistično ženo in veliko svetnico, katere hči je bila Katarina Švedska ali Karin, ki se je Cerkev danes spominja. Karin je bila četrta izmed Brigitinih osmih otrok, rodila se je leta 1331 in se pri štirinajstih, na očetovo željo, poročila s pobožnim plemičem. Njena mati je po moževi smrti odšla v Rim, kjer je pobožno živela. Za njo je šla tudi hčer Katarina, vendar brez moža, ki je zaradi bolezni ni mogel spremljati. Obe sta imeli neke vrste samostansko življenje, v katerem so se vrstili molitev, delo, počitek in dobrodelnost. Mati Brigita je ustanovila red Odrešenika, dejansko pa je dobil pravi zagon pod vodstvom Katarine.