Lea; 22. marec

Lea (+ okoli 384), god: 22. marec

Lea je bila mlada vdova. Poročena je bila z uglednim in bogatim Rimljanom, čigar ime ni znano. Mož ji je kmalu umrl, zato so ji svetovali naj se drugič poroči. Za njeno roko se je potegoval Vecij Agorij Pretekstat, mlad in sposoben mož, ki je bil v javnosti znan kot zagovornik poganstva. Lea se z njim ni marala poročiti. Gotovo je odločala tudi razlika v veri. Lea se je najprej vključila v družbo asketinj okrog vdove Marcele, kjer je bil njen duhovni voditelj sveti Hieronim. Kasneje pa je prevzela vodstvo podobne bogoljubne družbe na svojem posestvu v Ostiji, kamor se je umaknila. V svojo družbo je sprejela tudi svoje služabnice in jih učila bolj z zgledom, kakor z besedo. S tem je pokazala evangeljski čut za enakost vseh ljudi v Kristusu. V marcu leta 384 je Lea v Ostiji umrla, istočasno je v Rimu izdihnil izvoljeni konzul Vecij, njen nekdanji snubec. Sveti Hieronim je njuno smrt ponazoril s podobo bogatina (Vecij) in ubogega Lazarja (Lea): prvi trpi v peklenskem ognju, ona pa se veseli v rajskem poveličanju. Seveda je ta primerjava pretirana, po drugi strani pa pomembna zato, ker v njej poveličuje kreposti umrle svetniške vdove.