Monika, 27. avgust

Monika, (301 – 387), god: 27. avgust

Rodila se je v severnoafriški pokrajini Numidiji v krščanski družini. Poročila se je s poganom Patricijem. Mož je bil sicer dobrega srca, toda nagle jeze. Monika mu ni nikdar ugovarjala, dokler je bil jezen, temveč je vedno čakala, da se je umiril, in potem mu je povedala, kar je mislila. Rodila je dva sina: Avguština in Navigija. Avguštin je bil izredno nadarjen otrok in starša sta želela, da bi postal profesor govorništva. Poslala sta ga v šole. Ko je bilo Avguštinu šestnajst let, jima je zmanjkalo denarja, zato je za eno leto ostal doma. V brezdelju se je predal vrtincu mladostnih zablod. Monika je neprestano jokala in molila, da bi se sin obrnil od razuzdanega življenja. Vdal se je tudi krivi veri manihejcev, ker ta ni grajala njegovega razbrzdanega življenja. Monika je neprestano molila in bila trdno prepričana, da bo uslišana. To se je uresničilo čez devet let. S svojo ljubeznijo in potrpežljivostjo je tudi dosegla, da se je njen mož dal krstiti.