Oznanila za 2. velikonočno nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

»MOJ GOSPOD IN MOJ BOG«

Danes je osmi dan po veliki noči in Janezov evangelij nam prinaša dve prikazovanji vstalega Jezusa apostolom: tisto na večer velike noči, ko Tomaža ni bilo, in tisto, osem dni kasneje, ko je bil Tomaž zraven. Prvič je Gospod učencem pokazal rane na svojem telesu ter dahnil vanje, rekoč: ‘Kakor je Oče mene poslal, tudi jaz vas pošiljam.’ Z močjo Svetega Duha jim je tako izročil svoje poslanstvo. Tisti večer ni bilo Tomaža. Ta ni hotel verjeti pričevanju drugih. ‘Če ne bom videl in se ne bom dotaknil njegovih ran’ je rekel, ‘ne bom veroval.’ Osem dni zatem, torej kakor danes, se je Jezus spet pojavil v sredi med svojimi ter se takoj obrne na Tomaža s povabilom, naj se dotakne ran njegovih rok in strani. S tem je prišel naproti njegovi nevernosti, da bo lahko preko znamenj trpljenja v polnosti dosegel velikonočno vero, torej vero v Jezusovo vstajenje.
Tomaž je eden tistih, ki niso takoj zadovoljni, in išče, hoče osebno preveriti, imeti osebno izkušnjo. Po začetnem odporu in nemiru končno tudi on začne, čeprav s težavo, verovati. Jezus ga potrpežljivo čaka in zadnjemu ‘prišleku’ osebno pomaga pri njegovih težavah in negotovostih.  Gospod ima za blažene tiste, ‘ki niso videli, pa so začeli verovati!’, prva med njimi je Marija, njegova Mati. Vendar pride tudi naproti zahtevam nevernega učenca: ‘Daj svoj prst sem in poglej moje roke …’ Ob zveličavnem dotiku ran Vstalega Tomaž pokaže svojo rano, svoje brazgotine, svojo bolečino, svoje ponižanje, a v znamenju žebljev najde odločilno potrditev, da je bil ljubljen, pričakovan, razumljen. Stoji pred Mesijem, ki je poln miline, usmiljenja, nežnosti. To je tisti Gospod, ki ga je iskal v skritih globinah lastnega bitja, saj je vedno vedel, da je tako.
Koliko od nas išče v globini svojega srca srečanje z Jezusom, s takšnim, kot je: mil, usmiljen, nežen! Saj mi globoko v sebi vemo, da je takšen. Tomaž je po tem srečanju razumel globok pomen Njegovega vstajenja in izpovedal svojo popolno vero Vanj: ‘Moj Gospod in moj Bog’. Lep, zelo lep je ta Tomažev vzklik. (E. Mozetič)

MAŠNI NAMENI ŽUPNIJ Trbovlje – sv. Martin, Trbovlje – sv. Marija, Hrastnik in Dol pri Hrastniku

16. april
2. VELIKONOČNA, BELA NEDELJA, NEDELJA BOŽJEGA USMILJENJA
sv. Bernardka Lurška, redovnica
8.00 Trbovlje – sv. Marija: za žive in rajne župljane
za + Majo in Jožeta Jovana (obl.), Edija in Ivano Golouh
v zahvalo za Božje varstvo
10.00 Trbovlje – sv. Martin: za žive in + prijatelje in sorodnike
za + Angelo Jurečić in Ančko Špik
8.00 Hrastnik: za + Marka Brečka in Jožeta Obreza (obl.), starše Obrez in Brečko ter sorodnike
10.00 Dol pri Hrastniku: za + Mirka (obl.) in Bernardo Šmit
za + Alojza Gričarja (30. dan)

Ponedeljek, 17. 4.
sv. Robert, opat
19.00 Trbovlje – sv. Marija: v zahvalo za srečno operacijo
za + Vesno Žlak in starše Razdrh

Torek, 18. 4.
sv. Evzebij, škof
18.00 Dol: Materi Božji v priprošnjo in zahvalo
18.40 Trbovlje – sv. Marija: molitev večernic
19.00 za + Jožico Salmić Obrez

Sreda, 19. 4.
sv. Leon IX ., papež
8.00 Hrastnik: za + Franca Ornika
8.00 Turje: za + Jožeta Volaja (obl.)

Četrtek, 20. 4.
sv. Teotim, misijonar, škof
18.00 Hrastnik: za + Staneta Mikuža (2. obl.)
za + Zoro Milkovič, Toma Frokaja in sorodnike
19.00 Trbovlje – sv. Martin: za + Terezijo in Franca Kralja (obl.), sorodnike Bokal, Kralj in Rovšek

Petek, 21. 4.
sv. Anzelm, škof in cerkveni učitelj
8.00 Trbovlje – sv. Martin: za duše v vicah in spreobrnjenje grešnikov

Sobota, 22. 4.
sv. Hugo, škof v Grenoblu
19.00 Trbovlje – sv. Martin: za + Miša Babiča (10. obl.)

23. april
3. VELIKONOČNA NEDELJA
sv. Jurij, mučenec
8.00 Trbovlje – sv. Marija: za žive in rajne župljane
v zahvalo za opravljen izpit, za srečno vožnjo in zdravje v družini
za zdravje in za mir
10.00 Trbovlje – sv. Martin: v zahvalo za Marijino varstvo zakoncev Lapi
za + Branka Špitalerja
za + dva Jureta Katiča
8.00 Hrastnik: za + Jožefo Susman
v zahvalo ob 60. letnici poroke Fani in Milana Lapornika
10.00 Gore: za + Golouhove in Peklarjeve ter za srečno vožnjo
15.00 sv. Marko: za + Papeževe
za + Janeza Božiča (obl.), starše Božič in Knez

Kjer je za isti termin oznanjenih več mašnih namenov, so darovi za ostale namene oddani duhovniku, ki mašuje po teh namenih.

OBVESTILA

V ponedeljek (17. 4.) imamo ob 19.45, v župnijski dvorani pri Sv. Martinu srečanje Medžupnijskega pastoralnega sveta. Člani lepo vabljeni.

V četrtek (20. 4.) bo ob 19.45 v učilnici pri Sv. Martinu srečanje biblične skupine. Vabljeni.

V prihodnjem tednu zopet začenjamo z veroukom po ustaljenem urniku.

Župnijski sodelavci vseh štirih župnij ste 30. aprila vabljeni na romanje župnijskih sodelavcev. Prijave in več informacij dobite pri župniku (GSM: 041/388-145).

Vabljeni na duhovne vaje za zakonce, ki bodo potekale od 26. do 29. aprila 2023, v Kančevcih. Več informacij in prijava je možna pri Gregorju Špajzerju (GSM: 051/674-193).

V Domu svoboda bomo 4. junija, od 17.00 do 19.00 organizirali 1. medžupnijski ples. Vabljeni pari iz vseh štirih župnij. Prijave in informacije dobite pri Gregorju (GSM: 051/674-193).

Vabljeni k sv. maši v hrvaškem jeziku, ki bo v cerkvi sv. Marije, 13. 5. 2023, ob 15. uri. Maševal bo Ante Barišić. Dodatne informacije lahko dobite pri Jozu (GSM: 064/266-629).

Trbovlje – sv. Martin

Prihodnjo nedeljo obhajamo Markovo nedeljo, zato bo ob 15.00 sv. maša tudi v podružni cerkvi sv. Marka. Lepo vabljeni.

V začetku julija smo v župniji običajno organizirali oratorij za otroke. Letos oratorija v tem terminu ne bo, ker se želimo še prav posebej posvetiti izobraževanju in vzgoji animatorjev. Načrtujemo, da bomo krajši mini oratorij izvedli v drugi polovici avgusta. Hvala za vaše razumevanje in podporo.

Hrastnik

Molitvena skupina »Otroci Brezmadežne« vabi k molitveni uri v četrtek po sv. maši.

Dol pri Hrastniku

Prihodnjo nedeljo obhajamo Jurjevo nedeljo. Sv. maša bo zato ob 10.00 v cerkvi sv. Jurija v Gorah, sv. maše v župnijski cerkvi na Dolu pa ne bo. Lepo vabljeni v Gore.

Za čiščenje cerkve in okolice se zahvaljujemo vernikom iz Brdc, za prihodnji teden pa prosimo vernike iz Marnega. Hvala za vašo skrb za urejenost naše cerkve.


BESEDA ŽIVEGA BOGA

Čez osem dni so bili njegovi učenci spet notri in Tomaž z njimi. Jezus je prišel pri zaprtih vratih, stopil mednje in jim rekel: »Mir vam bodi!«
Potem je rekel Tomažu: »Polôži svoj prst sèm in poglej moje roke! Daj svojo roko in jo polôži v mojo stran in ne bodi neveren, ampak veren.« Tomaž mu je odgovóril in rekel: »Moj Gospod in moj Bog!« Jezus mu je rekel: »Ker si me videl, veruješ? Blagor tistim, ki niso videli, pa verujejo!« (Jn 20,6–8)


»MIR VAM BODI«

Zelo pomenljivo je to, kar navaja evangelij, da je Jezus med svojimi prikazovanji apostolom, zbranim v dvorani zadnje večerje, večkrat ponovil pozdrav ‘Mir vam bodi!’  (Jn 20,19.21.26). Tradicionalni pozdrav, s katerim se zaželi mir ‘shalom’, postane tukaj nekaj novega. Postane dar tistega miru, ki ga lahko samo Jezus da, saj je sad njegove korenite zmage nad zlom. ‘Mir’, ki ga Jezus ponuja svojim prijateljem, je sad Božje ljubezni, ki ga je pripeljala do smrti na križu, do prelitja svoje krvi, kot ponižnega in krotkega Jagnjeta, ‘polnega milosti in resnice’ (Jn 1,14). Sedaj je jasno, zakaj je sveti Janez Pavel II. hotel imenovati to prvo nedeljo po veliki noči nedeljo Božjega usmiljenja, in to s točno določeno podobo Kristusove prebodene strani, iz katere prihajata kri in voda, kakor to pričuje apostol Janez, ki je to videl (prim Jn 19,34–37). Jezus je vstal in od Njega živega izvirata velikonočna zakramenta krst in evharistija. Kdor k njima pristopi z vero, prejme dar večnega življenja.
Dragi bratje in sestre, sprejmimo dar miru, ki nam ga ponuja vstali Jezus, ter pustimo, da nam napolni srce s svojim usmiljenjem! Na ta način, torej z močjo Svetega Duha, Duha, ki je Kristusa obudil od mrtvih, bomo lahko tudi mi prinašali drugim te velikonočne darove. Sveta Marija, Mati usmiljenja, naj jih izprosi za nas. (Benedikt XVI.)


BELA NEDELJA

Ime bela nedelja (lat. Dominica in albis) izvira iz starokrščanskih časov, ko so novokrščenci, ki so prejeli zakrament sv. krsta med velikonočno vigilijo, ves teden po veliki noči prihajali k bogoslužju v belih oblačilih. Uporaba belih oblačil, ki so znamenje čistosti, je izpričana od 4. stoletja, poseben pomen pa so dobila v 17. stoletju, ko so jezuiti na nedeljo po veliki noči uvedli skupinsko prvo obhajilo. Bela barva ima v bogoslužju močen simboličen pomen; je seštevek vseh barv mavrice, polnost nerazlomljene svetlobe, izraža začetek in konec, polnost in praznino.
Povezanost praznika Božjega usmiljenja in 2. velikonočne nedelje kaže na simbol zveze med zakramentom svetega krsta, velikonočno skrivnostjo odrešenja in Božjim usmiljenjem. S prejemom zakramenta krsta so pri novokrščenemu odpuščeni in očiščeni vsi grehi, kar predstavlja razsežnost sprave med Bogom in človekom. (www.katoliska-cerkev.si)


V preteklem tednu smo se na pokopališču na Dolu poslovili od pokojne Ivane Hvala in Mije Jager. Molimo za pokoj njunih duš.