Oznanila za 5. nedeljo med letom

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

GREŠNIK SEM, A KLJUB TEMU LAHKO SLEDIM JEZUSU

V odlomku iz Lukovega evangelija Jezus Petra prosi, da bi vstopil v njegov čoln in od tam učil množice. Ko jim je nehal govoriti, ga je povabil, naj vrže mreže in zgodil se je čudežen ulov.
Ko je Peter videl, da so se mreže trgale zaradi velike količine rib, je padel k Jezusovim nogam in rekel: ‘Gospod, pojdi od mene, ker sem grešen človek.’ To je prvi Petrov odločilni korak na poti učenca, Jezusovega učenca, obtožiti sebe: ‘Sem grešnik.’ To pa je tudi prvi korak vsakega izmed nas, če želimo napredovati v duhovnem življenju; če želimo služiti in slediti Jezusu, moramo obtožiti sami sebe: brez tega ne moremo hoditi v krščanskem življenju.
A obstaja tveganje. Vsi namreč vemo, da smo grešniki, vendar pa ni lahko obtožiti samih sebe, da smo konkretno grešniki. Navajeni smo reči ‘sem grešnik’, vendar na isti način kot rečemo ‘sem človek’ ali ‘sem slovenski državljan’. Obtožiti sebe pomeni občutiti lastno bedo: čutiti se bedni, ubogi pred Gospodom. Gre za to, da občutimo sram. In gre za nekaj, kar se ne stori z besedami, ampak s srcem; gre za konkretno izkušnjo, kot takrat, ko Peter reče Jezusu, naj gre od njega, ker je grešen človek. Resnično je čutil, da je grešnik, in potem je čutil, da je rešen. Zveličanje, ki nam ga prinaša Jezus, potrebuje to iskreno priznanje, saj ne gre za neko kozmetično stvar, ki ti malo spremeni obraz z dvema potezama: res je, da spreminja, vendar pa mu je za to, da bi vstopilo, potrebno narediti prostor z iskrenim priznanjem lastnih grehov; na ta način se izkusi Petrovo osuplost.
Današnji evangelij nas sprašuje: Znamo resnično zaupati v Gospodovo besedo? Ali si pustimo vzeti pogum zaradi naših padcev? Poklicani smo bodriti vse, ki se počutijo grešnike in nevredne pred Gospodom, potrte zaradi lastnih napak. Reči jim moramo Jezusove besede: ‘Ne bojte se.’ Očetovo usmiljenje je večje od tvojih grehov! Večje je! Ne bojte se … 
Devica Marija pa naj nam pomaga vedno bolj razumeti, da biti učenci pomeni hoditi po sledeh, ki jih je zapustil Učitelj. To so sledi Božje milosti. (E. Mozetič)


MAŠNI NAMENI ŽUPNIJ Trbovlje – sv. Martin, Trbovlje – sv. Marija, Hrastnik in Dol pri Hrastniku

9. februar
5. NEDELJA MED LETOM
sv. Apolonija, mučenka
8.00 Trbovlje – sv. Marija: za žive in rajne župljane
za + Jožeta Falanta
za + Poldi Blažič (8. dan), Marijo, Justino in Franca Kaluža ter Ivanko Blažič
10.00 Trbovlje – sv. Martin: za + Clauda Kluna (50. obl.)
za + Jožeta (obl.) in Štefko Sardinšek
8.00 Hrastnik: v priprošnjo za uspešno opravljeno šolsko leto
10.00 Dol: za + Franca in Štefko Opresnik ter vse pok. Opresnikove
za + Franca Jesenška (30. dan)

Ponedeljek 10. 2.
sv. Sholastika, redovnica
19.00 Trbovlje – sv. Marija: molitev za Slomškovo kanonizacijo
bogoslužje Božje besede
– sv. maša v odsotnosti po namenu

Torek, 11. 2.
Lurška Mati Božja
19.00 Trbovlje – sv. Marija: bogoslužje Božje besede
– sv. maša v odsotnosti po namenu

Sreda, 12. 2.
sv. Aleksij, škof
– sv. maša v odsotnosti po namenu

Četrtek, 13. 2.
sv. Kristina, vdova
18.00 Hrastnik: za + Ano Kršlin (8. dan)
18.30 Trbovlje – sv. Martin: molitev rožnega venca (možna sv. spoved)
19.00 za + Cvetko Skušek Fakin (8. dan) in vse pok. sosede
za + Zdenko Pavli

Petek, 14. 2.
Sv. Valentin, mučenec
8.00 Trbovlje – sv. Martin: za + iz družin Špec in Cestnik
za + Blaža in Vilmo Žnideršič

Sobota, 15. 2.
sv. Klavdij, redovnik
19.00 Trbovlje – sv. Martin: za zdravje družine Vrhunc in Lovšin
za + Zvonko Popotnik

16. februar
6. NEDELJA MED LETOM
sv. Julijana, mučenka
8.00 Trbovlje – sv. Marija: za žive in rajne župljane
za + Ivanko in Jožefa Koznika
10.00 Trbovlje – sv. Martin: za žive in + iz družine Kralj
za + iz družine Hudomalj in Debelak in za zdravje v družini
8.00 Hrastnik: za + Mileno Pavlič (ob roj. dnevu) in Veroniko Pavlič
za + Blaženko in vse žive in pok. iz družine Hohnjec ter za zdravje v družini
10.00 Dol: za + Ivana Zajca
za + Petra Golouha (obl.)
15.00 Retje: za + Ani Repovž

Kjer je za isti termin oznanjenih več mašnih namenov, so darovi za ostale namene oddani duhovniku, ki mašuje po teh namenih.


OBVESTILA

V adventni akciji »otroci za otroke« ste veroučenci v Trbovljah zbrali 352,68 € (18 škatlic), v Hrastniku 96,85 € (7 škatlic) in na Dolu 275,75 € (28 škatlic). Hvala za darove, ki so namenjeni lačnim otrokom v misijonih.

Preteklo nedeljo je bilo darovanje okrog oltarja. V župniji Trbovlje – sv. Martin ste darovali 971,45 €, v župniji Trbovlje – sv. Marija 959,90 €, v župniji Hrastnik: 758,20 € in v župniji Dol pri Hrastniku: 437,80 €. Hvala za vaše darove.

Trbovlje – sv. Martin

V preteklem tednu smo v glavnem zaključili dela na strehi na novem delu župnišča. Ker je bila stara streha dotrajana je bilo potrebno zamenjati strešnike. Prav tako smo na celotni strehi naredili zračni most, ki ga doslej ni bilo. Tako je celoten zgornji del strehe, razen tramov, sedaj nov. Na več delih smo dodali manjkajočo izolacijo in zamenjali vse žlebove. Gre za precej obsežno delo, saj površina streha, ki smo jo zamenjali meri okrog 400 m2. Stroški celotnega projekta so ocenjeni na 50.000 €. Nekaj čez 20.000 € smo že poravnali, ostalo pa upamo, da nam bo uspelo čim prej. Prostovoljne darove za obnovo strehe lahko oddate osebno, pri rednih nedeljskih nabirkah ali na župnijski TRR: Župnija Trbovlje – sv. Martin, SI56 0430 2000 3328 151. Hvala za vaš dar.

Hrastnik

Molitvena skupina »Otroci Brezmadežne« vabi k molitveni uri, ki bo v četrtek po sv. maši.

Dol pri Hrastniku

Za čiščenje in krašenje se zahvaljujemo vernikom iz okolice Dola, za prihodnji teden pa prosimo vernike iz Črdenca in Slatnega. Hvala za vašo skrb za urejenost naše cerkve.

 


Pogosta vprašanja in odgovori o jubilejnem letu 2025

Kje lahko najdem uradne informacije o jubilejnem letu 2025? 
Uradne informacije so na voljo na spletni strani Katoliške Cerkve v Sloveniji v meniju Jubilej 2025.

Kakšen je pomen jubilejnega križa 2025? 
Jubilejni križ 2025 simbolizira Kristusovo odrešenje in je osrednji simbol jubilejnega leta, ki vernike vabi k poglobitvi vere. 
www.katoliska-cerkev.si/pogosta-vprasanja-in-odgovori-o-jubilejnem-letu-2025


BESEDA ŽIVEGA BOGA

Ko pa je nehal govoriti, je rekel Simonu: »Odrini na globoko in vrzite svoje mreže na lov!« Simon se je oglasil in mu rekel: »Učenik, vso noč smo se trudili, pa nismo nič ujeli; toda na tvojo besedo bom vrgel mreže.« In ko so to storili, so zajeli veliko množino rib, da so se njih mreže trgale. Pomignili so tovarišem v drugem čolnu, naj jim pridejo pomagat. Ti so prišli in napolnili so oba čolna, da sta se potapljala. (Lk 5,4-7)


Škof Maksimilijan nas je ob odprtju svetoletnih vrat v svojem nagovoru spodbudil:

Tri skupne prošnje v svetem letu

Še posebej pa vas prosim, da bi se povezali v treh skupnih namenih, ki bi jih kot našo skupno in osebno prošnjo prinašali pred Boga Očeta v tem svetem letu. 

1. Prva prošnja naj bo, da bi bili kristjani bolj povezani, da bi postajali res družina, da bi iskali korake drug do drugega, da bi se trudili za gostoljubje med nami, da bi skupaj pričevali in postajali res sinodalna Cerkev Jezusovih učencev. Na to nas bo spominjal prizor čolna na sveči, kjer so učenci skupaj na morju, opremljeni s sidrom upanja in križem odrešenja. To je tudi uradni simbol svetega leta, nas pa naj še posebej spodbuja k stalni molitvi za občestvo naše Cerkve, za naše župnije, za našo škofijo, za naše družine, za vse, ki živijo ločeno pa bi želeli živeti skupaj, za vse mlade, ki se iščejo, za vse duhovniške in redovniške skupnosti; za vsa naša občestva, ki si bolj kot vse želijo, da bi bili bolj družina.

2. Druga skupna prošnja naj bo za spravo med nami. Naš narod, naša Cerkev, naše družine velikokrat trpimo zaradi ranjenosti, nesloge in razdorov. Prosim vas, da bi več molili in se trudili za spravo v naših odnosih, z našimi bližnjimi pa tudi s tistimi oddaljenimi, za spravo in pomiritev v našem narodu, v politiki; končno pa tudi za spravo v samem sebi, s seboj in z Bogom. Da bi z Božjo pomočjo lahko odpustili, odložili zamere in oblekli nova oblačila, ki smo jih prejeli že pri sv. krstu in jih z vsakim svetim zakramentom obnavljamo. To je končno glavni smisel svetega leta. Na to nas bo spominjal križ na svetoletni sveči, pa tudi svetoletni križ, ki bo v vseh svetoletnih cerkvah postavljen na osrednjo mesto, križ naše sprave in našega odrešenja.

3. Tretja skupna prošnja pa je povezana s podobo duhovnika, ki vas bo spremljala na svetoletni sveči. To je podoba mladega duhovnika Izidorja Završnika, ki je bil komaj 26. leten ustreljen kot talec v mariborskem nacističnem zaporu, ko je stopil na mesto mladega fanta in mu s tem rešil življenje. Zanj naša škofija vodi proces, da bi njegova daritev življenja bila prepoznana kot sveta in sad Božje milosti in bi ga lahko klicali kot zavetnika življenja in sprave. 
Prosim vas, priporočajte se temu mladem duhovniku, za katerega verjamemo, da ima zaradi svojega mučeništva in vere v moč zakramenta sprave, že sedaj posebno mesto v občestvu svetih. Priporočajte mu najprej duhovnike in nove duhovniške poklice. Naj Gospod podeli naši Cerkvi in naši škofiji delivcev svetih zakramentov in pričevalcev njegove navzočnosti med nami. Brez te nebeške hrane ne bomo zmogli biti resnično romarji upanja v tem nemirnem svetu. Priporočajmo se mu tudi za pogum, da bi lahko branili dostojanstvo in svetost življenja vse od začetka do dostojnega zaključka.

In končno se mu lahko priporočamo tudi, da ne bi zgrešili tistih pravih svetih vrat, ki jih je Bog že za vsakega od nas na stežaj odprl.
www.skofija-celje.si/odprtje-svetega-leta-v-celjski-skofiji-29-12-2024


V preteklem tednu smo se na pokopališču na Dolu poslovili od pokojne Ane Kršlin, v Gabrskem pa od pokojne Cvetke Skušek Fakin. Molimo za pokoj njunih duš.