ROŽNOVENSKA MATI BOŽJA; 7. oktober

ROŽNOVENSKA MATI BOŽJA, god: 7. oktober

Praznik Rožnovenske Matere Božje obhajamo več kot štiristo let. Sredi 16. stoletja je krščanski Evropi grozila muslimanska nevarnost, katero so predstavljali turški osvajalci. Leta 1571 so Turki v Sredozemlju zbrali možno ladjevje. Papež Pij V. si je z vsemi možmi prizadeval, da bi krščanski vladarji združili svoje pomorske sile in se Turkom postavili po robu, vse verne ljudi pa je prosil, naj z molitvijo rožnega venca kličejo pomoč Matere Božje. 7. oktobra je prišlo do velike pomorske bitke pri Lepantu, v kateri je bilo turško ladjevje povsem uničeno. Papež je zmago pripisal Marijinemu varstvu, zato je naslednje leto določil, naj se v spomin na ta dogodek obhaja praznik »Marije zmagovalke«. Papež Pij X. pa je leta 1913 določil, da se god rožnovenske Matere Božje stalno obhaja 7. oktobra.