STANISLAV, škof in mučenec, god: 11. april

STANISLAV, škof in mučenec, god: 11. april

Stanislav se je rodil leta 1030, v vasi Ščepanovo pri Krakovu, v družini nižjega vojaškega plemiča. Stanislavovi starši so bili verni, fant pa je hotel postati duhovnik. Želel je biti tudi redovnik, vendar je na željo svojega škofa sprejel službo župnika. Od blizu je spoznal stisko revnih slojev, zato jim je pomagal materialno in duhovno.
Leta 1070 je umrl krakovski škof, po volji ljudstva pa je postal njegov naslednik Stanislav. Bil je drugi škof na Poljskem, ki ni izšel iz vrst redovnikov. Dobro je poznal versko stanje med ljudmi in duhovščino, ki ni bilo nič kaj zavidanja vredno. Versko stanje je želel dvigniti po vzoru clunyjskega opata Hildebranda, kasnejšega papeža Gregorja VII., velikega prenovitelja verskega življenja. Stanislav je odločno povedal poljskemu kralju Boleslavu, da njegovo življenje ne daje zgled poljskemu narodu. Napake mu je očital odločno in hkrati spoštljivo. 11. 4. 1079 je med mašo sam kralj umoril Stanislava, ker nihče drug ni hotel prevzeti vloge krvnika.