Znamenja v župniji Trbovlje

Krevljeva kapela v Svinem: Marijino Brezmadežno srce  

2016-17-1Stoji ob hiši Knezdol 35, na levi strani ob cesti skozi Zgornje Svine proti Sv. Katarini. Prvotni domačini, po najstarejših znanih podatkih, so bili Krevljevi in po njih, ki so kapelo po vsej verjetnosti tudi zgradili, se je poimenovala kapelica ob hiši.  Sedanji lastniki so Zupanovi, ki jo tudi redno vzdržujejo. Kdaj in zakaj je bila postavljena, nihče od sedaj živečih nima podatkov. Verjetno pa je bila sezidana nekje na prelomu 19. stoletja. Kapela je bila v preteklosti kraj zbiranja: v maju k šmarnični pobožnosti, v prošnjih dneh pa je bil nekdaj pri kapeli pričetek procesije k Sv. Katarini. Kapela stoji na nizkem, rahlo razširjenem podstavku. Vhod v kapelo je zgoraj zaključen s poudarjenim polkrožnim lokom, ki se ob straneh navezuje na nakazana stebra.
Na polici oltarne niše stojijo trije kipi: kip Marije Brezmadežne, manjši kip Srca Jezusovega in kip sv. Jožefa z Jezusom v naročju. Kapelica je temeljito obnovljena, v letu 2010 so bili restavrirani tudi vsi trije kipi, nameščeno novo okno in izdelana poslikava oltarne niše. Obnovljeno kapelo je blagoslovil g. Andrej Golčnik, župnik v Šmarjeti na Dolenjskem, brat gospodinje Urške Zupan.