Angela Merici, 27. januar

Angela Merici  (1474 – 1540), god: 27. januar

Ustanoviteljica uršulink ni sveta Uršula, ampak sv. Angela Merici, ki se je rodila kmečkim staršem v Desenzanu na obali Gardskega jezera v severni Italiji. V mladosti je vneto iskala Boga. Kot dekle je imela nekoč prikazen sprevoda mladih devic. Med njimi je zagledala tudi svojo sestro, ki je pred nedavnim umrla. Ta ji je sporočila, da jo Bog kliče, naj ustanovi družbo devic, ki bo hitro rasla. Ob tem videnju se je zavedla Božjega posega v svoje življenje. Stopila je v frančiškanski tretji red, ker je bilo tam lažje priti do pogostnega svetega obhajila, kar ni bilo običajno za tedanje čase. V mestu Brescia se je več požrtvovalnih ljudi združilo v gibanje »Božja ljubezen«, ki je veliko pripomoglo, da je mesto postalo središče živahnega verskega življenja. Angela je kmalu postala njihova voditeljica. Družba se je redno sestajala pri maši in skupnih molitvah. Stregli so bolnikom, pomagali v sirotišnici, obiskovali jetnike, skrbeli za zapuščena dekleta. Po letu 1530 je Angela zbrala svojo skupino dvanajstih sodelavk, ob katerih se je izbistrila njena zamisel skupnosti, ki živi apostolsko življenje med svetom. Družbi je dala ime po sveti Uršuli, ki so jo tedaj zelo častili, in po njej se članice tega reda imenujejo uršulinke. Delale so v bolnišnicah, v šolah krščanskega nauka, predvsem pa so se posvečale vzgoji deklet.