ATANAZIJ; 2. maj

ATANAZIJ, (295 – 373), god: 2. maj

Atanazij je bil po rodu Grk iz Aleksandrije v Egiptu, kjer se je rodil leta 295. Odraščal je v času zadnjega in najhujšega preganjanja kristjanov pod Dioklecijanom. Njegovi starši, globoko verni, so ostali živi, čeprav se mučeništva niso bali. Sinu so omogočili vsestransko izobrazbo. Nekaj časa je bil v asketski šoli pri sv. Antonu Puščavniku. Po vrnitvi iz puščave, okoli leta 320, ga je aleksandrijski patriarh posvetil v diakona in ga vzel za svojega tajnika. Kmalu se je moral spoprijeti z arijanizmom, ki naglaša, da je Jezus vmesni člen med Bogom in človekom, kar so koncilski očetje leta 325 v Niceji obsodili kot krivoverstvo, k čemur je pripomogel tudi Atanazij z jasnim učenjem, da je Jezus Kristus pravi Bog in pravi človek. Leta 328 je bil Atanazij izvoljen za patriarha v Aleksandriji in s tem postal voditelj, več kot stotih škofij v Egiptu. Pristaši arianizma so ga večkrat preganjali, zato je moral večkrat v izgnanstvo. Za vedno se je vrnil na svoj škofovski sedež 1. februarja 366, kjer je egiptovsko Cerkev vodil še sedem let.