BERNARDIN SIENSKI; 20. maj

BERNARDIN SIENSKI (1380–1444), god: 20. maj

Rodil se je v kraju Massa Marittima, ki je spadal v tedanjo republiko Sieno. V nežni mladosti je izgubil najprej mater, nato še očeta in k sebi so ga vzeli očetovi bratje v Sieni. Omogočili so mu najboljšo izobrazbo. Študiral je pravo, ob tem pa se je zanimal tudi za Sveto pismo in bogoslovne knjige. V svojem dvajsetem letu je stregel kužnim bolnikom v sienski bolnišnici in tudi sam zbolel. Ostal je suh in bolehen vse življenje, kljub temu pa je zmogel silne napore in je le malo počival. Pri dvaindvajsetih letih se je odločil postati frančiškan. Ko je bil posvečen v duhovnika, je prevzel skrb za bolnike v bolnišnici della Scala, poleg tega pa je zgradil nov samostan za brate, ki so se odločili za višjo popolnost. Leta 1417, ko je bil izvoljen za vikarja toskanske province, se je preselil v Fiesole. Prvič je nastopil namesto nekega pridigarja, ki je nenadno zbolel. Nalogo je opravil s takim zanosom in vplivom na duše, da so šele tedaj spoznali njegov govorniški talent. Od takrat so ga vabili na vse strani in povsod je nastopal kot Božji sel in zastopnik Božjega reda na zemlji. Bernardin je umrl na apostolskem pohodu na poti v Aquilo.