Duhovna misel za 1. adventno nedeljo

»Bodite tudi vi pripravljeni, kajti ob uri, ko ne pričakujete, bo prišel Sin človekov.« (Mt 24, 44)

2013_49

http://bloorlansdownechristianfellowship.wordpress.com/tag/2011/

»URA JE ŽE, DA SE ZBUDITE IZ SPANJA.« (Rim 13, 11)

Teološko učenje o Cerkvi deli Cerkev na tri stanja: nebeško Cerkev, trpečo Cerkev in potujočo Cerkev. Nebeško Cerkev tvorijo tisti, ki so prestopili prag smrti in so že dosegli večno srečo v nebesih. Trpečo Cerkev tvorijo tisti, ki so prestopili prag smrti, vendar še niso dosegli popolne sreče in se zato s trpljenjem očiščujejo v vicah. Potujoča Cerkev pa smo tisti, ki še nismo prestopili praga smrti, vendar pa že v tem življenju skušamo živeti nebeško kraljestvo. Poleg treh različnih stanj Cerkve, lahko govorimo še o četrtem stanju, ki mu lahko rečemo speča Cerkev. V letu vere, katerega smo uradno zaključili prejšnjo nedeljo, smo lahko primerjali stanje današnje Cerkve z navodili 2. Vatikanskega koncila. Ugotovili smo, da Cerkev na marsikaterem področju dobesedno spi in ne odgovarja okoliščinam sodobnega sveta. Kardinal Carlo Maria Martini je tik pred smrtjo v nekem intervjuju izjavil, da je Cerkev 200 let za časom. Odgovornost za prebuditev iz spanja nosimo vsi kristjani, ker to zahteva narava našega krsta. Letošnji adventni čas je zopet ena izmed priložnosti, da iz neodgovornega spanja zbudimo sami sebe in cerkvene skupnosti.