Ivana Šantalska; 12. december

Ivana Šantalska (1572–1641), god: 12. december

Ivani je pri osemnajstih mesecih umrla mati, zato je oče sam prevzel vzgojo otrok. Vcepil jim je gorečo ljubezen do Boga in jih utrdil v odločnem premagovanju samega sebe. Ta očetova vzgoja je položila temelje Ivanine svetosti. Po očetovi volji se je dvajsetletna poročila in osem let živela v najsrečnejšem zakonu. V njeno življenje je kot strela z jasnega prišla novica, da je njenega moža po nesreči, na lovu ubil njegov prijatelj. Bog ji je poslal tudi hude notranje preizkušnje: mučili so jo verski dvomi in duševna zapuščenost. Vse to jo je pripravljalo na nove velike naloge, katere ji je namenil Bog. Prišla je v stik s Frančiškom Saleškim, s katerim sta skupaj ustanovila red Marijinega obiskanja. To je bilo leta 1610, Cerkev pa je nov red potrdila leta 1618. Ko je postala redovnica ji je bilo 38 let, v samostanu pa je živela še 31 let. Uspešno je vodila mlado redovno družbo vse do smrti 13. decembra 1641. Kot svetnico jo Cerkev slavi predvsem zaradi tega, ker se je izkazala v štirih življenjskih stanovih: kot devica, žena, vdova in redovnica.