Duhovna misel za 1. postno nedeljo

»Takoj nato ga je Duh odvedel v puščavo. V puščavi je bil štirideset dni in satan ga je skušal« (Mr 1, 12–13).
2015-09
http://svetagora.si/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=1

»KRISTUS JE TRPEL ZARADI GREHOV«. (1 Pt 3,18)

Postni čas je najpomembnejši čas v cerkvenem letu. Nobenega dvoma ni, da je velika noč največji krščanski praznik, vendar lahko pri človeku dobi ustrezno mesto, če se človek na ta praznik ustrezno pripravi. V postnem času še posebej izstopa pobožnost križevega pota. Na to tematiko je napisanih ogromno besedil, od katerih jih veliko uporabljamo pri molitvi postne pobožnosti. V Trbovljah bomo imeli na župnijski ravni trikrat na teden to pobožnost. Ob tem vse skupaj spodbujam, da se ne bi toliko ustavljali pri zunanji obliki, ampak predvsem pri notranjem pomenu križevega pota. Apostol Peter v prvem pismu pravi: »Kristus je trpel zaradi grehov« (1 Pt 3,18). Cilj postnega časa in postnih pobožnosti je v tem, da bi vsak izmed nas v svoji notranjosti dobil duhovno spoznanje, da je Kristus trpel zaradi našega osebnega greha, kar pomeni, da je vsak izmed nas morilec Božjega Sina. Križev pot tako ni zgolj zgodovinski spomin na Jezusovo trpljenje in smrt, ampak predvsem vaja v zavedanju naše odgovornosti za Jezusovo smrt. Takšna notranja drža pa nas hkrati lahko pripelje do tega, da obudimo hvaležnost za to, da je Jezus sprejel naše grehe, jih za vedno uničil in nas popeljal na pot svobode.