Duhovna misel za 6. postno nedeljo

»Po zunanjosti je bil kakor človek in je sam sebe ponižal, tako da je postal pokoren vse do smrti.« (Flp 2,8)

2014_16

http://sl.wikipedia.org/wiki/Jezusovo_trpljenje
»KAJ MI HOČETE DATI IN VAM GA IZROČIM.« (Mt 26,15)

Juda Iškarijot je zaradi izdajstva Jezusa ena izmed najbolj tragičnih osebnosti v zgodovini človeštva. Izdajo je celo pogojeval z denarjem, kar je razvidno iz besed »kaj mi hočete dati in vam ga izročim«. Iz tega lahko sklepamo, da pohlep po denarju ni le problem današnjega časa, ampak je bil problem skozi vso zgodovino. Tudi marsikdo od kristjanov misli, da lahko z denarjem ureja svoje krščansko življenje. Eden izmed primerov so pogrebi za tiste, ki pridejo v župnišče samo takrat kadar umre eden od njihovih najbližjih. Za ceno 29 € najamejo duhovnika misleč, da bodo s tem, ko se bo na pokopališču pojavil duhovnik, rešili večno življenje pokojniku in samemu sebi. Duhovniki pa naivno mislimo, da se bo koga »že kaj prijelo«. Na ta način (p)ostaja med t. i. kristjani odnos s Kristusom preračunljiv, kar pa nima nobene zveze s krščanstvom v pravem pomenu besede. Preračunljivost Juda Iškarijota nam je lahko v opomin, da se lahko tudi mi hitro znajdemo v njegovem načinu razmišljanja. Jezus Kristus ne zahteva zase nobenega plačila, zahteva pa ljubezen, kar pa lahko človek uresničuje le v iskrenem odnosu z Njim. Vstop v veliki teden naj bo za nas izstop iz preračunljivosti in hkrati vstop v ljubezen.