Duhovna misel za 7. nedeljo med letom

»Če namreč ljubite tiste, ki ljubijo vas, kakšno plačilo vas čaka? Mar tega ne delajo tudi cestninarji?.« (Mt 5,46)

2014_09

http://www.croatianhistory.net/etf/krekd.html

»NE SOVRAŽI SVOJEGA BRATA.« (3 Mz 19,17)

Ljudje smo lahko priče vsakodnevnemu raznovrstnemu nasilju. Spremljamo ga lahko preko medijev, v naši okolici ali celo v lastnih družinah. Smo že kdaj pomislili, da smo lahko tudi mi povzročitelji nasilja, kljub temu da se to morda ne dogaja v naši bližini? Nasilje ni individualna zadeva, ki bi jo lahko pripisali samo tistemu, ki ga fizično izvaja. Nasilje je posledica vsote grešnih dejanj, ki jih povzročamo ljudje. Nasilje je lahko posledica zamere in sovraštva, ki ga gojimo v srcu do določenih ljudi. Ko slišimo ali vidimo, da se dogaja nasilje, moramo najprej pogledati v lastno srce. Če v njem prevladujejo temne misli, s tem že vplivamo na druge. Da je temu res tako se lahko spomnimo na trenutke, ko smo bili v kakšni družbi pa je bilo zaradi ene osebe, ki je, morda celo neverbalno, izražala negativna čustva, zamorjeno ozračje. Prav tako pa se je zgodilo tudi v nasprotnem primeru, ko je nekdo z veliko dobre volje, držal družbo pokonci v veselem razpoloženju. Če želimo prispevati k medsebojni povezanosti med ljudmi, iz sebe najprej odstranimo negativna čustva do drugih ljudi. Naj bo v središču našega srca misel, da je vsak človek Božja podoba, in da je naša dolžnost človeku izkazovati ljubezen.