HILARIJ; 13. januar

HILARIJ (315 – 367), god: 13. januar

Hilarij je bil doma v francoskem mestu Potiers. Odraščal je v poganski veri, bil je razgledan v modroslovju in pravu, vendar vse to ni moglo potešiti njegovega iščočega duha. Nemir je izginil, ko je dobil v roke Sveto pismo. Kmalu zatem se je dal krstiti skupaj z ženo in s hčerko. Le nekaj let po krstu je v njegovem rodnem mestu umrl škof. Ljudstvo je za njegovega naslednika izbralo Hilarija, ki je to službo sprejel kot težko odgovorno dolžnost. Škof Hilarij je odločno branil pravo vero proti arijanskim zmotam in si s tem nakopal zamero cesarja Konstancija. Za štiri leta je moral v pregnanstvo v Malo Azijo. Tam je svojo vero še poglobil in ob preučevanju grških cerkvenih očetov napisal svoje najboljše delo o Sveti Trojici, v katerem je dosledno zavračal arijanske zmote. Zato so arijanci sami svetovali cesarju, naj Hilarija pošlje domov, sicer jih bo uničil. Po vrnitvi na škofovski sedež je preostanek življenja porabil za pisanje razlage Svetega pisma.