IVANA ORLEANSKA; 30. maj

IVANA ORLEANSKA (1412–1431), god: 30. maj

Ivana Orleanska je živela v razdobju stoletne vojne med Anglijo in Francijo. S trinajstimi leti je nekega dne zaslišala glas, ki jo je opominjal k zglednemu življenju in k pogostemu obisku cerkve. V tem glasu je prepoznala glas nadangela Mihaela. V letu 1429 jo je ta glas vedno pogosteje spodbujal naj gre v Francijo in jo osvobodi Angležev. 6. marca se je pojavila na dvoru v Chinonu in omahljivemu kralju Karlu VII. dejala, da jo Jezus pošilja, da osvobodi Orleans. Poldrugi mesec kasneje se je Ivana na belem konju in v viteški bojni opravi podala v boj za osvoboditev domovine. Kmalu je izpred Orleansa pregnala Angleže ter osvobodila vso srednjo in vzhodno Francijo. Dosegla je še nekaj uspehov, pri izpadu iz mesta Compiegne pa so jo zajeli Angleži. Škof Peter Cauchon, ki ga je njena osvobodilna vojska pregnala k Angležem, se ji je hotel maščevati. Prišla je pred cerkveno sodišče, kjer so jo obsodili zaradi krivoverstva in čarovništva. Obsodili so jo na smrt na grmadi. Osemnajstletna Ivana je pred smrtjo molila za vse navzoče in izdihnila z Jezusovim imenom na ustnicah.