JORDAN SAŠKI; 13. februar

JORDAN SAŠKI (1185–1237), god: 13. februar  

Izvira iz Paderborna v Nemčiji. Leta 1210 je šel študirat v Pariz in dosegel naslov magistra. Leta 1219 se je osebno srečal s sv. Dominikom in postal član njegovega reda, čez dve leti pa so na generalnem kapitlju v Parizu izbrali njega za Dominikovega naslednika. Bil je zelo izobražen in govorniško nadarjen. Imel pa je tudi kaj povedati, saj se je z vsem srcem poglabljal v Božje skrivnosti in jih razlagal poslušalcem. Jordan je kot predstojnik mladega reda izpopolnil njegova pravila ter organizacijo in delovanje reda. Pod njim se je dominikanski red razširil na vse krščanske dežele, začel z misijoni med Saraceni in prevzel službe pri papeški kuriji. Jordan reda ni vodil iz pisarne, temveč je potoval po vsej Evropi. Njegova osebnost je izžarevala neznansko privlačno moč. Po njegovi zaslugi je dominikanski red prispeval velik delež k razcvetu verskega življenja. Jordan je tudi v verskem življenju cenil pametno zmernost. Bolj kot mrtvičenje in post je priporočal kreposti: ponižnost in potrpežljivost, krotkost in poslušnost, ljubezen in skromnost. (Čuk 1999, 75–76)