JURIJ; 23. april

JURIJ, (+ ok. 303), god: 23. april

Njegov življenjepis je pomešan s slikovitimi legendami iz katerih je težko razbrati zgodovinsko jedro. Ena od teh legend govori, da je Jurij rešil deklico iz zmajevih krempljev, zmaja pa ubil. Zmaj pomeni nevero ali poganstvo. Podoba velja za vse zmagovalce nad Božjimi sovražniki od nadangela Mihaela dalje. Najstarejše izročilo pravi, da je Jurij dal življenje za Kristusa pod perzijskim kraljem Dacijanom, vendar se v tem imenu skriva ime rimskega cesarja Dioklecijana. Zdaj na splošno prevladuje misel, da je prestal mučeništvo pod Dioklecijanom okoli leta 303. Cerkve in ustanove posvečene sv. Juriju so razširjene po vseh krščanskih deželah od Etiopije do Gruzije, katera ima po tem svetniku celo ime (Georgija). Cerkve na vzhodu že od prvih časov slave njegov spomin 23. aprila; tega se drži tudi latinski zahod, razen oglejskega patriarhata, kjer so njegov god že od nekdaj praznovali 24. aprila. To je veljalo tudi za slovenske dežele južno od Drave. Po novem se tudi mi pridružujemo vesoljni Cerkvi.