KATARINA SIENSKA; 29. april

KATARINA SIENSKA (1347–1380), god: 29. april

Rodila se je kot predzadnja od petindvajsetih otrok barvarja kož Jakoba Benincasa iz mesta Siena. Že z dvanajstimi leti je prišla v spor z domačimi, zlasti z materjo, ki je hotela, da si poišče moža in se ni mogla sprijazniti s Katarinino namero, da se posveti Bogu. Temu prigovarjanju je Katarina napravila konec tako, da si je ostrigla lase in s tem pokazala svojo trdno odločitev, da se za vedno daruje Bogu. Oče je bil njen zaveznik in tako je s šestnajstimi leti mogla vstopiti v tretji red sv. Dominika. Pri dvajsetih letih se ji je v videnju prikazal Jezus, se z njo skrivnostno zaročil in ji napovedal, da ji bo v Cerkvi zaupana posebna naloga. Njena posebna naloga je bila, da je pomagala prepričati papeža Gregorja XI., naj se vrne iz francoskega Avignona v Rim. Leta 1376 je to res storil. Ko se je papež vračal v Petrovo mesto, se je Katarina ponižno umaknila v rodno Sieno, potem ko je svojo nalogo izpolnila. Izčrpana od naporov svojega kratkega, a napetega življenja, je Katarina komaj triintridesetletna umrla v Rimu. Papež Pavel VI. ji je leta 1970 podelil naslov cerkvene učiteljice.