MARKO, EVANGELIST; 25. april

MARKO, EVANGELIST, god: 25. april

Marko je bil doma iz ugledne družine v Jeruzalemu. Njegova mati je bila lastnica hiše, v kateri se je po Gospodovem vnebohodu zbirala prva krščanska občina. Nekateri iz tega sklepajo, da je bila v Markovi hiši obednica, v kateri je Jezus na veliki četrtek obhajal s svojimi apostoli zadnjo večerjo in med njo postavil evharistijo. Marko je Jezusa osebno poznal, vendar je bil še premlad, da bi postal njegov učenec. Za prestop iz judovstva v krščanstvo ga je pridobil apostol Peter, ki ga je tudi krstil. Po svojem bratrancu Barnabu se je Marko leta 44 seznanil z apostolom Pavlom, ki je prinesel iz Antiohije darove za revne kristjane v Jeruzalemu, kjer je bila huda lakota. Ko sta se Pavel in Barnaba vračala v Antiohijo, sta vzela s seboj mladega Marka. Kmalu zatem sta šla na prvo misijonsko potovanje na Ciper in v južne pokrajine Male Azije, kjer jima je bil Marko pomočnik. Med Pavlom in Markom je prišlo do nesoglasja, zato so se njune poti ločile. Marko je šel v Aleksandrijo, kjer je postal škof. Leta 62 je bil Marko pri Pavlu, ki je postal ujetnik. Ker je Marko dozorel v dobrega misijonarja, ga je začel ceniti tudi Pavel. Po mučeniški smrti apostolskih prvakov je Marko postal povsem samostojen in je oznanjal, kar je slišal od njiju.