MARTIN IZ TOURSA; 11. november

MARTIN IZ TOURSA, (316–397) god: 11. november

Martin se je rodil v Panoniji, sedanji zahodni Madžarski. Proti volji staršev je z dvanajstimi leti prosil za sprejem med katehumene. Na krst je čakal šest let. Pri petnajstih je stopil v državno vojsko in postal častnik gardne konjenice. Znana je zgodba o tem, kako je Martin nekega mrzlega zimskega dne pred mestnimi vrati v Amiensu presekal svoj častniški plašč in  ga polovico dal od mraza prezeblemu beraču. Ponoči se mu je prikazal Kristus, ogrnjen s tem plaščem, in mu dal vedeti: »Vse, kar storite ubogim, storite meni.« Martin se je poslovil od vojaške službe in se odločil za duhovniški poklic. Želel je živeti v samoti, zato si je zunaj mesta Poiters, kjer je živel, postavil celico. Sčasoma so se mu pridružili mnogi učenci in tako je blizu mesta Tours zrastel samostan. Leta 371 je bil izpraznjen škofijski sedež v Toursu. Verniki in duhovniki so za novega škofa izvolili Martina. Od tedaj je bil Martin skrben pastir svoje črede. Ljudstvo ga je kmalu po njegovi smrti začelo častiti kot svetnika.