NEDOLŽNI OTROCI; 28. december

NEDOLŽNI OTROCI (+ ok. 1) god: 28. december

Nedolžne otroke je dal pomoriti kralj Herod, ker je hotel spraviti s poti dete Jezusa, ki so ga modri z Vzhoda označili kot »novorojenega kralja«. Ti otroci so bili dejansko umorjeni zaradi Kristusa. O teh malih mučencih poroča evangelist Matej v drugem poglavju svojega evangelija. Jezusovo rojstvo je privabilo modre z Vzhoda, da so se prišli poklonit novorojenemu judovskemu kralju. Ko je o tem slišal kralj Herod, se je silno prestrašil. Zbal se je za svoj kraljevski prestol. Herod je modre poklical k sebi in jim naročil, naj mu nazaj grede poročajo o Jezusu, češ, da ga bo tudi sam počastil. V resnici pa je sklenil, da bo otroka umoril. Modri so res obiskali Jezusa in mu poklonili darila. Na Božji opomin pa se niso vrnili k Herodu. Ta jih je nekaj časa čakal, potem pa je izpeljal krut načrt: v Betlehemu in okolici je dal pomoriti vse dečke, dveletne in mlajše, misleč, da bo med njimi tudi novorojeni kralj, o katerem so govorili modri. Ta peklenski načrt mu je spodletel, kajti Bog je po svojem angelu Jožefu velel, daj vzame dete in njegovo mater ter se umakne v Egipt, dokler kruti Herod ne umrje.