NEŽA; 21. januar

NEŽA, (+ okoli 304), god: 21. januar

Slovensko ime Neža izhaja iz latinskega imena Agnes; to pa razlagajo iz grške besede »agne« – čista, nedolžna ali iz latinske besede »agnus« – jagnje. Častijo jo kot zavetnico deviške čistosti, je pa tudi zavetnica vrtnarjev. Na slovenskih tleh je Neži posvečenih 20 cerkva. Po izročilu je bila doma iz plemenite rimske rodovine in že kot otrok krščena, v zgodnji mladosti je obljubila Kristusu vedno devištvo. Komaj je odrasla, je postala mučenka za Kristusa. Po vsej verjetnosti se je to zgodilo leta 304, za časa cesarja Dioklecijana, ki je odredil splošno preganjanje kristjanov. Deklici so po dolgem mučenju, zaradi neomajne vere, odsekali glavo. O mučeništvu poroča sv. Ambrož, ki je povzel poročila starejših kristjanov: »Stopila je pred krvnika, molila in sklonila tilnik. Navzoči so lahko videli, kako se je krvnik tresel, kot bi bil sam obsojenec, kako se je tresla roka rablju, kako mu je prebledel obraz iz strahu pred nepoznano nevarnostjo. Deklica ni kazala nobenega strahu. Tako imate v eni žrtvi dvojno mučeništvo;: mučeništvo devištva in vere. Ostala je devica in si pridobila še mučeništvo.« Truplo mlade mučenke so njeni starši pokopali na vrtu svoje pristave ob Nometanski cesti v Rimu.