PAVEL IZ TEB, ( 228-341) god: 15. januar

PAVEL IZ TEB, ( 228-341) god: 15. januar

Jezusov nasvet »kadar vas bodo preganjali v enem mestu, bežite v drugo«, si je vzel k srcu tudi naš godovnjak, ki ga Cerkev časti kot prvega puščavnika. V puščavo je zbežal, da bi se izognil krutemu preganjanju kristjanov za časa cesarja Decija leta 250. V puščavi je ostal tudi po koncu preganjanj, saj je v sebi začutil, da ga Bog kliče, da mu služi v samoti in da svoje brat in sestre po veri podpira s svojo molitvijo in spokornostjo. Doma je bil iz Teb v Zgornjem Egiptu. Bil je sin premožnih staršev, ki so mu omogočili, da se je izobrazil v grškem in egipčanskem slovstvu. Cesar Decij je ob tisočletnici mesta Rim, okoli leta 250 začutil, da mora zediniti vse državljane v državni religiji. Zato je izdal ukaz, da morajo vsi rimski državljani darovati rimskim bogovom. Mnogi kristjani so se vdali, tiste ki pa so ostali neomajni, so čakale hude kazni: smrt, zaplemba premoženja, ječa izgon. Pavel se je preganjalcem izognil tako, da se je umaknil v puščavo, kjer je bilo življenje zelo trdo. Ko je kljub koncu preganjanj ostal v puščavi, je živel v skalni votlini približno šestdeset let v premišljevanju in molitvi. Hranil se je z datelji obleko pa si je delal iz palmovih listov. Umrl je star 114 let.