PETER DAMIANI; 21. februar

PETER DAMIANI (1007–1072), god: 21. februar  

Rodil se je v Raveni kot najmlajši v revni družini z mnogimi otroki. Mati se ga je hotela znebiti in mu odrekla hrano, na prigovarjanje drugih pa ga je le oddojila. Kot majhnega otroka ga je vzel k sebi eden od starejših bratov, ki je z njim zelo slabo ravnal. Za revno hrano je moral pasti svinje. Potem se ga je spomnil brat Damijan, ki je bil mestni župnik v Raveni. Iz hvaležnosti, da mu je omogočil šolanje, si je Peter privzel še bratovo ime in se podpisoval kot Peter Damiani. Bil je tako bister, da je kmalu ustanovil svojo lastno šolo, kar mu je prinašalo lepe dohodke. Iz skrbi, da ga ne bi premamile strasti in posvetni miki, se je leta 1035 umaknil v samostan Fonte Avellana v Umbriji, kjer so menihi živeli kot puščavniki po pravilih sv. Benedikta. Peter je sprva pretiraval v strogosti do samega sebe, tako da si je pokvaril zdravje. Nato je izbral srednjo pot in po njej vodil tudi druge menihe, potem ko je postal predstojnik samostana. Papež Štefan IX. ga je leta 1057 poklical v Rim ter ga imenoval za kardinala in škofa v Ostiji. Papeži so mu večkrat zaupali razna posredovalna poslanstva in vselej je nalogo uspešno opravil.