SEDMERI USTANOVITELJI; 17. februar

SEDMERI USTANOVITELJI, (13. stol.), god: 17. februar

Čeprav so znana njihova osebna imena, jih ponavadi častimo pod skupnim imenom »sedmeri ustanovitelji servitov«. Pod tem imenom jih je papež Leon XIII. Leta 1887 razglasil za svetnike. Bili so trgovci in so imeli dobre poslovne zveze z velikimi trgi na Vzhodu in na Zahodu. Na svojih potovanjih so na lastne oči videli, kako pogubne so posledice vojne, predvsem za moralno in versko življenje. Spoznali so, da se stiskam časa ni mogoče uspešno upirati le z molitvijo, ampak je treba ustanavljati tudi verska združenja. V teh naj bi se zbirali ljudje enakega mišljenja, se pogumno in odločno uprli vsem skrajnežem in oznanjevalcem krivih naukov. V družbi ustanoviteljev so se člani med seboj imenovali »bratje«. Sredi sveta so hoteli živeti spokorno in v uboštvu. V svojih pravilih so poudarjali ljubezen do Boga, iskreno medsebojno ljubezen, ljubezen do bližnjega, krepitev duha z zatajevanjem, premišljevanjem in obilno molitvijo. Središče njihovega življenja je bila maša, molitev v koru in dela usmiljenja do revnih.