Znamenja v župniji Trbovlje

Durnikova kapela Matere Božje z Jezusom  

2016-19-1Stoji tik ob Savinjski cesti v Gabrskem. Lastnik kapelice je Marija Malus, po domače Durnikova. Ni zanesljivih podatkov o starosti kapele. Predvidevajo, da je bila postavljena okoli leta 1850 ali nekaj let kasneje. Tudi vzroka za postavitev kapele sedanji lastniki ne vedo. V njej je bil še prvoten lesen kip Matere Božje z Jezusom, katerega pa so objestneži pred leti vrgli iz kapele in precej poškodovali. Kip so lastniki našli ob cesti in ga kasneje dali restavrirati. Danes je kip lepo obnovljen. Postavili ga bodo v kapelo, ko jo bodo obnovili in ustrezno zavarovali. V kapeli je začasno samo slika Brezmadežnega srca Marijinega. Slika predstavlja Marijo z bosima nogama. Stoji na modri polkrogli in pritiska na kačo, ki ima v ustih zeleno jabolko. V ozadju je krajec lune. Jezus je oblečen v belo haljo, v levi roki ima modro kraljevsko jabolko z zlatim križem.

Skuškova kapela Lurške Matere Božje

2016-19-2Stoji skoraj sredi zahodnega dela vasi Knezdol v bližini Skuškove (po domače Cestnikove) domačije. Postavljena je bila približno leta 1920, ko je najmlajša Cestnikova hči nevarno zbolela. Po pričevanju domačinov je bila kapela postavljena v zahvalo za njeno ozdravitev. Zanimivost te kapele je njena notranjost, pravzaprav zadnja stran, ki je izdelana kot imitacija znamenite lurške votline. Kapela stoji sredi z lesenim plotom ograjenega cvetličnega vrta nad vodnim koritom. V notranjosti je na preprostem betonskem oltarju kip Lurške Matere Božje. Marija ima v molitev sklenjene roke, pod desno roko ima rožni venec, drugega ima ovitega v zapestju. Ogrnjena je z belim plaščem z zlato obrobljenimi robovi. Na stranskih stenah so na levi slike Marijinega in na desni Jezusovega brezmadežnega Srca. Strop je poslikan je z rumenimi zvezdami.