Oznanila za 2. nedeljo po Božiču

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

Vlada RS je dne 16. septembra 2021 sporočila svoj odlok o izpolnjevanju PCT pogoja za področje opravljanja verske dejavnosti, ki je začel veljati 18. septembra 2021, v katerem je določeno, da je izvajanje verskih obredov dovoljeno ob izpolnjevanju pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani). Za vse, ki so starejši od 6 let, je obvezna uporaba zaščitnih mask znotraj cerkva; zunaj je obvezna zgolj, če ni mogoče zagotoviti 1,5 metra medsebojne razdalje. Še vedno je obvezno razkuževanje rok ob vstopu in izstopu iz zaprtih prostorov, v katerih se kolektivno uresničuje verska svoboda.
Vedno, ko se udeležite bogoslužja imejte s seboj osebni dokument in potrdilo PCT!

GOSPODOVO RAZGLAŠENJE
V tem tednu obhajamo pomenljiv praznik svetih treh kraljev, ki je eden izmed praznikov iz božičnega sklopa. Praznik najbolj poznamo po tem, da so takrat prišli trije kralji k novorojenemu Jezusu in prinesli vsak po eno darilo. V spomin na ta dogodek, na ta dan v jaslice postavimo tri kralje: Gašperja, Miho in Boltežarja. Ponekod, tudi pri nas, imenujemo ta praznik tretji božič, večer pred njim pa tretji sveti večer. Zato je na ta dan in njegov predvečer veliko šeg in verovanj. Kristjani ob mraku zopet poškropijo in pokadijo s kadilom svoje domove. Samo poimenovanje dneva pravzaprav ni točno, saj Cerkev ne slavi
treh kraljev, ampak Gospodovo razglašenje ali epifanijo, ki pomeni pojaviti, prikazati se. V epifaniji so zajeti zlasti trije dogodki, ki so, vsak pa svoje “razglasili” Kristusovo božanstvo: poklonitev modrih z Vzhoda, Jezusov krst v Jordanu in svatba v Kani. V Evangeliju po Mateju, nič ne piše o kakšnih kraljih. Matej jih imenuje modri (magoi). Beseda namiguje na prebivalce Iranske visoke planote. Pri svetih mašah bomo slovesno blagoslavljali vodo in kadilo.

Slika župnije za leto Gospodovo 2021
KRSTI: V minulem letu je bilo v krščenih 15 otrok, 6 dečkov in 9 deklic (prejšnje leto 9).
Krst je prvi in najpotrebnejši zakrament, brez katerega se redno nihče ne more zveličati. Cerkev krščuje otroke, ker zaupa staršem, da jih bodo krščansko vzgajali, kar pri krstu obljubijo.

Prvo obhajilo je lani prejelo 11 prvoobhajancev, leto pred tem 9.

POGREBI: Cerkvenih pokopov je bilo lansko leto 81. Pokopanih je bilo 41 moških in 40 žensk (leto prej je bilo 69 pogrebov).
Na pogrebih sodelujmo z molitvijo. Namesto cvetja lahko darujete v dober namen (pomoč domačim, za cerkvene potrebe, v druge dobre namene). Največ za rajnega naredimo, če darujemo za sv. maše in zanj molimo.

POROKE: Cerkveni zakon sta sklenila 2 para, leto prej prav tako 2. Vsak kristjan, ki se odloči za skupno življenje se poroči v cerkvi, ker ve, da je cerkveni zakon zakrament v katerem mu Jezus daje moč za skupno življenje. Ne zadovolji se le s civilno poroko, še manj da bi živel v tako imenovani izvenzakonski skupnosti. Kdor tako živi nima pravice do zakramentov, pri spovedi ne more dobiti odveze in ne sme pristopiti k svetemu obhajilu. Spoved in obhajilo lahko takšen prejme le ob zadnji uri. Častitljivo slovesnost zlate poroke so v lanskem letu obhajali trije pari, zakonca Bukovec, zakonca Popotnik in zakonca Jerman. Diamanto poroko pa sta slavila zakonca Petek. Naj to lepo pričevanje spodbuja vse, ki se na zakon še pripravljajo.

Svete maše se obhajajo po naslednjih namenih:

ponedeljek 3. januar
18.00 sv. Marija: + Alojz Škof – 30. dan

torek 4. januar
sv. Janez od Križa
18.00 sv. Marija: + Janez Lavrin
v zahvalo in za zdravje

četrtek 6. januar
GOSPODOVO RAZGLAŠENJE
10.00 sv. Marija: v dober namen in za zdravje (Lindič)
18.00 sv. Martin: + Franjo Skušek – 30. dan
za nove duhovne in diakonske poklice

petek 7. januar

+ Erik Ložak in + sorodniki

ponedeljek 17. januar
sv. Anton Puščavnik
18.00 sv. Marija: + Ana Stanko ( r.dan v več.)

torek 18. januar
18.00 sv. Marija: + Marija Jamnik

četrtek 20. januar
sv. Boštjan
18.00 sv. Katarina: + Franc Jager – obl.
+ Vida, Janez Rak
+ starši Bizjak in sorodniki

petek 21. januar
sv. Neža
8.00 sv. Martin: za duhovne poklice

sobota 22. januar
sv. Vincencij
18.00 sv. Martin: + Nežka Hribšek, Marija Pfeifer

nedelja 23. januar
8.00 sv. Marija: živi in + Grabnar, Šmid
+ Andrej, Leopold Medved

Vsak duhovnik sme na dan sprejeti dar le za eno sveto mašo, drugi ali tretji namen mora biti oddan in po njem mašuje drugi duhovnik, vseh pa se spomnimo pri daritvi. Sv. maše lahko naročite v zakristiji po bogoslužju, po telefonu ali elektronski pošti, v času uradnih ur v župnijski pisarni ali oddate kuverto z željenim datumom in mašnim namenom v poštni nabiralnik. Bog povrni za vaše namene.

Svetopisemski maraton
Tudi v letu 2022 se bomo Trboveljčani pridružili vseslovenskemu Svetopisemskemu maratonu, ki bo v letu 2022 od 22. do 27. 1. potekal preko ZOOM-a, pod geslom “Glej, vse delam novo (Raz 21,5). Naš termin branja bo v nedeljo, 23. 1. od 20h do 22h.
Hkrati pa bomo ponovno izvedli tudi župnijski mali svetopisemski maraton. Ta bo v torek, 25. 1. od 19h do 22h, prav tako preko spleta. Več informaciji dobite pri Gregorju Špajzerju.

S svetimi opravili so bili pokopani:
+ Ignacij Tomažič, Keršičeva c. 22a,
+ Franjo Skušek, Vreskovo 70,
+ Franca Tahirovič, Kolonija 1. maja 13,
+ Ivan Lesar, Kolonija 1.maja 21,
+ Stanislav Žagar, Šuštarjeva kol. 27,
+ Edvard Cimperman, Ul. 1.junija 31.
Gospod, daj jim večni mir in pokoj in večna luč naj jim sveti.
Naj počivajo v miru.
Amen.