APOLONIJA; 9. februar

APOLONIJA, (+ ok. 250), god: 9. februar

Apolonija je živela v prvi polovici 3. stoletja, delovala je kot diakonisa, kar je razvidno v pismu o preganjanju kristjanov, ki ga je napisal škof Dionizij iz Aleksandrije škofu Fabiju v Antiohijo. V poročilu je zapisano tudi poročilo o mučeništvu Apolonije. Poročilo govori o tem, da so zgrabili vsega občudovanja vredno starejšo devico Apolonijo in ji z udarci po čeljustih izbili vse zobe. Pred mestom so naložili grmado in ji pretili, da jo bodo živo zažgali, če ne bo za njimi ponovila brezbožnih besed. Ko si je izprosila trenutek in so jo izpustili iz rok, je urno skočila v ogenj in zgorela. Apolonija je zavetnica zobozdravnikov. Mnogi umetniki so jo upodobili v lesu, kamnu in na platnu, njeno podobo najdemo v neštetih cerkvah po vseh krščanskih deželah, tudi na Slovenskem. Največkrat jo upodabljajo s palmo kot simbolom mučeništva v eni roki ter z zobom in kleščami v drugi. V Sloveniji je Apoloniji posvečena samo podružnična cerkev v Bezovici pri Črnem Kalu.