Duhovna misel za 3. nedeljo med letom

»Duh Gospodov je nad menoj, ker me je mazilil, da prinesem blagovest ubogim« (Lk, 4, 18)


VESELJE V GOSPODU JE VAŠA MOČ (Neh 8, 10)

Poznamo razliko med veseljem in veseljačenjem? Glede na to, da je v Svetem pismu vino simbol veselja, lahko veselje in veseljačenje primerjamo z običajnim vinom in penečim vinom. Ko v kozarec natočimo običajno vino, ne vzbuja posebne pozornosti. Lahko je v kozarcu precej časa, pa bo imel enake lastnosti, kot takrat, ko smo ga natočili. Ko pa v kozarec točimo peneče vino, se le to peni, poleg tega lahko ob natakanju slišimo tudi zvok. Vendar se pena in zvok hitro poležeta, poleg tega pa ga je potrebno hitro spiti, če želimo občutiti njegov pravi okus. Pravo veselje, ki prihaja iz človekove notranjosti, na zunaj ne vzbuja veliko pozornosti, vendar pušča v človeku trajno zadovoljstvo in notranji mir. Veseljačenje pa človek izraža z glasnostjo, ki je lahko včasih celo moteča za okolje, vendar hitro mine in pušča v človeku praznino, ki jo hoče vedno znova napolniti z novim veseljačenjem. Nedelja Svetega pisma, katero obhajamo zadnjo nedeljo v januarju, nam lahko pomaga najti pot do pristnega veselja v Gospodu. Bolj, ko bomo z vero brali in premišljevali Sveto pismo, bolj bo Božja beseda postajala seme pristnega veselja. Življenjsko moč nam ne prinaša moč mišic ali moč orožja, ampak moč Božje besede.