Oznanila za Božič

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BOŽJE UČLOVEČENJE V MOJEM SRCU

Na božič Bog prihaja v naš svet kot otrok. Ne prihaja kot odrasel človek, pač pa postane otrok, slaboten in nemočen otrok. Kot otrok nas Bog želi osvoboditi naše lastne veličine, s katero želimo biti kot Bog. Bog prihaja v otroški nemoči, da bi razbil oklep naših src, saj otrok celo zakrknjene in zagrenjene ljudi pripravi do smeha.
Če prihaja Bog k nam kot otrok, pomeni, da moramo z Njim ravnati skrbno in nežno. Boga ne moremo otipati. Lahko ga samo zaslutimo v tišini našega srca, lahko se ga le nežno dotaknemo na kraju tišine, kamor ne prodreta hrup tega sveta in hrup naših misli.
In tako v tišini našega srca, v Kristusovem rojstvu, praznujemo lasten nov začetek. Papež Leon Veliki v eni svojih božičnih pridig pravi: »Danes lahko začnem na novo, ker se je Bog kot otrok rodil v meni.«
Na božič praznujemo Božje učlovečenje. Bog postane človek, da lahko mi zberemo pogum in se v resnici učlovečimo, da se spravimo s svojo človeškostjo. In Bog nam na božič pokaže, kako bi lahko uspelo tudi naše učlovečenje. Bog se iz nebes spusti na zemljo. Učlovečimo se samo tedaj, ko v sebi združimo oba pola, nebesa in zemljo, ko rečemo da svojemu zemeljskemu obstoju. Bog se rodi v hlevu, ne v palači. Bog se želi roditi tudi v mojem hlevu, tam, kjer v meni ni pospravljeno, kjer ne diši preveč lepo, v mojem kaosu, na kraju, ki ga naseljujejo živali, moji instinkti in nagoni. Božji Duh želi v meni postati meso.
Razsvetliti želi vse, in še posebej tisto, kar je v meni zemeljskega, nagonskega, strastnega, vitalnega. Hlev pa pomeni tudi revščino. Bog se želi roditi v mojo revščino, tja, kjer se upiram lastni praznini in nemoči, v kateri razpiram dlani in se izročam Bogu. Tam, kjer nisem nič, želi v meni zasijati Bog v svojem veličastvu. Šele tedaj v resnici postanem človek. (A. Grün)

MAŠNI NAMENI ŽUPNIJ Trbovlje – sv. Martin, Trbovlje – sv. Marija, Hrastnik in Dol pri Hrastniku

25. december
BOŽIČ
Praznik Jezusovega rojstva
00.00 Dol pri Hrastniku: za + Franca Ornika
00.00 Trbovlje – sv. Marija: za + Jožico Salmič Obrez
00.00 Trbovlje – sv. Martin: za žive in + iz družine Zupančič
za + iz družine Bevc, Hedviko Hribšek in Jožefo Trotovšek
8.00 Trbovlje – sv. Marija: za žive in rajne župljane
za + iz družine Božič ter Ljudmilo in Martina Drnovška
10.00 Trbovlje – sv. Martin: za + Dušana Petana in starše
za + Hedviko Hribšek in sorodnike
8.00 Hrastnik: za + Bogomilo in Alojza Drnovška ter Marijo in Franca Vidmajerja
10.00 Dol pri Hrastniku: za + Rudolfa in Pavlo (obl.) Kačič

Ponedeljek, 26. 12.
sv. Štefan, diakon in mučenec
10.00 Trbovlje – sv. Katarina: za + Štefana in Katarino Grešak ter sorodnike (po maši blagoslov konj)
10.00 Turje: za + Viktorja (obl.) in Albino Jovan
za + Ladislava (obl.) in Jelko Železnik

Torek, 27. 12.
sv. Janez, apostol in evangelist
18.00 Dol pri Hrastniku: za + Stojana (obl.), Martina in Anico Peklar
za + Antona (obl.) in Mimi ter vse pok. Štrausove
18.40 Trbovlje – sv. Marija: molitev večernic
19.00 za + Silvo Medved

Sreda, 28. 12.
sv. nedolžni otroci, mučenci
8.00 Turje: za + Ludvika Verka
8.00 Hrastnik: za + Silva Sladiča in Silvo Legvart
za zdravje in srečo

Četrtek, 29. 12.
sv. David, kralj
18.00 Hrastnik: za + starše Gričar in Hribšek ter Marijo Zupan
18.30 Trbovlje – sv. Martin: molitev pred Najsvetejšim (možna sv. spoved)
19.00 za + Rozalijo Brežnik in sorodnike
za + Janeza, Anico (obl.) in družino Pečjak
za + Cirila Sotlerja

Petek, 30. 12.
sv. Feliks I., papež
8.00 Trbovlje – sv. Martin: za + Blaža Žnideršiča
za + Franca Lindiča
18.00 Draga: za + Franca Ornika (ob rojstnem dnevu)

Sobota, 31. 12.
sv. Silvester, papež
19.00 Trbovlje – sv. Martin: za + Silvestra Garbasa
za + Ivano Podbregar

1. januar 2023
NOVO LETO
Marija, Sveta Božja Mati, dan miru
8.00 Trbovlje – sv. Marija: za žive in rajne župljane
10.00 Trbovlje – sv. Martin: za + Ljudmilo in Franca Zupančiča
8.00 Hrastnik: za + Franca Ornika
10.00 Dol pri Hrastniku: za + Antona Šoparja (obl.)
za vse + Golouhove in Štefana Podmenika

Kjer je za isti termin oznanjenih več mašnih namenov, so darovi za ostale namene oddani duhovniku, ki mašuje po teh namenih.

OBVESTILA
Hvala vsem sodelavcem, ki ste v naših cerkvah poskrbeli za postavitev jaslic in drugega božičnega okrasja ter za krašenje.

Marsikje je navada, da duhovnik za božične praznike obišče župljane na njihovih domovih, kjer se ob jaslicah zberejo k blagoslovu njihovega doma in družine. Nekateri ste že izrazili željo, da bi vas ob božiču obiskal duhovnik in vam blagoslovil dom. Kdor bi v tem času želel prejeti blagoslov doma in družine, naj to sporoči v zakristiji.

V Trbovljah bo od 27. do 30. decembra (od 10. do 17. ure) potekala trikraljevska akcija z obiskom kolednikov. Vaši darovi ob tej priložnosti so namenjeni misijonom. Hvala.

Od 26. do 30. decembra bodo vse štiri župnijske cerkve od 16.00 do 18.00 odprte za ogled jaslic. Ogled jaslic je možen tudi pred ali po sv. mašah, po dogovoru pa tudi v drugih terminih. Za ogled izven predvidenih ur se lahko dogovorite po telefonu (kontakti so objavljeni na vratih cerkva).

Na voljo vam je Marijanski (3 €) in stenski koledar (0,70 €) ter Mohorjeva pratika (6,90 €).

Trbovlje – sv. Martin
Na silvestrovo, 31. decembra, lepo vabljeni k večerni sv. maši ob 19.00. Po sv. maši vabljeni v Molovo hišo, na družabno srečanje. Gospodinje naprošamo za pecivo ali kakšno drugo dobroto. Vabljeni.

Hrastnik
V sredo, 28. decembra, ob 18.00, vabljeni na blagoslov jaslic pri Laznikovih (Cesta padlih borcev 22a, Hrastnik).

Molitvena skupina »Otroci Brezmadežne« vabi k molitveni uri, ki bo v četrtek po sv. maši.

V petek, 30. decembra ob 18.00, bo sv. maša v cerkvi v Dragi. Ta dan je rojstni dan pok. župnika Franca Ornika. Sv. mašo bomo obhajali v cerkvi, za obnovo katere se je pokojni župnik zadnja leta svojega življenja, kljub težki bolezni, tako zelo trudil. Po sv. maši bo še božični koncert cerkvenega pevskega zbora Župnije Trbovlje – sv. Martin. Lepo vabljeni.

Dol pri Hrastniku
Za čiščenje cerkve in okolice se zahvaljujemo vernikom iz Brnice. Za prihodnji teden prosimo vernike iz trga Dola. Hvala za vašo skrb za urejenost župnijske cerkve.

Hvala skupini jasličarjev in ostalim, ki ste pomagali pri pripravi jaslic in božičnega slavja.

Do 15. januarja 2023 zbiramo naročila za verski tisk (Družina in Ognjišče).


Stroški obnove duhovniškega groba na Dolu so znesli 3.100 €. Do sedaj ste v ta namen verniki iz Dola darovali 1.575 €. V cerkvi na Dolu je nabiralnik kamor lahko oddate svoj dar ali ga oddate gospe Magdi oz. kateremu od duhovnikov. V Hrastniku lahko svoj dar oddate Olgi ali Alešu po sv. maši ob izhodu iz cerkve. V Hrastniku ste darovali 629 €. Hvala.


Oznanjujte dan za dnem njegovo odrešenje! Pripovedujte med narodi o
njegovi slavi, med vsemi ljudstvi o njegovih čudovitih delih! (Ps 96,2–3)

BESEDA ŽIVEGA BOGA
Resnična luč, ki razsvetljuje vsakega človeka, je prihajala na svet. Beseda je bila na svetu in svet je po njej nastal, a svet je ni spoznal.
V svojo lastnino je prišla, toda njeni je niso sprejeli.
Tistim pa, ki so jo sprejeli, je dala moč, da postanejo Božji otroci, vsem, ki verujejo v njeno ime in se niso rodili iz krvi ne iz volje mesa ne iz volje moža, ampak iz Boga.
In Beseda je meso postala in se naselila med nami. Videli smo njeno veličastvo, veličastvo, ki ga ima od Očeta kot edinorojeni Sin, polna milosti in resnice. (Jn 1,9–14)

In rodila je sina, prvorojenca, ga povila in položila v jasli, ker v prenočišču zanju ni bilo prostora. (Lk 2,7)
Jezus, vem da je praznik tvojega rojstva nastal v Rimu v 4. stoletju, da bi slavili prihod tebe kot Gospodarja zgodovine, ne pa da bi se spominjali Betlehema.
Vem, da je šele s Frančiškom Asiškim božič dobil podobo družinskega praznovanja ob rojstvu otroka.
Vem, da tolikim ljudem pomeni božič samo draga darila in pretiravanje z jedjo in pijačo; otročjo versko sentimentalnost s sladkobnimi pesmicami, jaslicami in umetnimi božičnimi drevesci; svečano razsvetljavo, ki ne vodi v tvojo votlino, ampak v trgovine.
Meni, Jezus, pa je ta tvoj praznik všeč tudi takšen.
Praznovanje je iz leta v leto večje. Zdi se, da bi se svet rad oddolžil za tisto noč, v kateri te ni znal sprejeti z dolžno pozornostjo. In to je zelo lepo.
Da so ljudje, ki se slepijo, da je dovolj, če si dober samo za božič? Zame to ni pomembno. Bolje je delati dobro enkrat na leto kakor nikoli. Dobro je kakor sladkor; če ga pokusiš enkrat, se ti vzbudi želja, da bi ga spet in spet okušal. Hvala, Jezus, za praznik tvojega rojstva! (T. Lasconi, 365+ 1 dan s Teboj)


Naj vam letošnji božični prazniki v življenje prinesejo obilje Božjega blagoslova in radosti, v novem letu pa naj vas
spremljajo zdravje, osebno zadovoljstvo in notranji mir.

Matej Dečman, župnik in Gregor Majcen, vikar


V preteklem tednu smo se na pokopališču na Dolu poslovili od
pokojne Sonje Percl. Molimo za pokoj njene duše.